Badania słuchu
Zapraszamy na profilaktyczne badanie słuchu wykonywane przez dyplomowanego protetyka słuchu z wieloletnim stażem. Badanie słuchu powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku bądź niezwłocznie gdy wystąpiło pogorszenie słyszenia. Regularne, profilaktyczne badania słuchu umożliwiają wczesne wykrycie niedosłuchu oraz skuteczną reakcję leczniczą bądź rehabilitacyjną. Choć ryzyko wystąpienia niedosłuchu wzrasta z wiekiem, jednak również dzieci mogą cierpieć na tego rodzaju zaburzenia. Warunkiem prawidłowego wykonania badań słuchu jest oczyszczenie przewodu słuchowego z zalegającej woszczyny, istotnie zmniejszającej przewodnictwo powietrzne.
W placówce wykonujemy następujące badania słuchu:
Audiometria tonalna (audiogram)
Jest to badanie subiektywne (wymaga współpracy pacjenta), przy użyciu którego określa się próg słyszenia, rodzaj i głębokość upośledzenia słuchu. Badania tego nie wykonujemy u dzieci, które jeszcze nie współpracują, ponieważ w trakcie badania to pacjent naciska przycisk, kiedy usłyszy dźwięk. Lekarz, analizując wynik badania, jest w stanie określić, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej.
Najczęstsze wskazania do wykonania badania:
- uszkodzenie słuchu u osób narażonych w pracy na czynniki fizyczne/chemiczne uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne),
- nagła głuchota,
- diagnostyka różnicowa niedosłuchów.
W przypadku stwierdzenia znacznego pogorszenia słuchu proponujemy protezowanie uszu w aparaty słuchowe.
Audiometria impedancyjna (tympanometria)
Jest to badanie obiektywne (nie wymaga współpracy pacjenta), nieinwazyjne i wykonywane najczęściej u dzieci. Pozwala na pomiar podatności układu przewodzeniowego ucha środkowego, ciśnienia panującego w jamie bębenkowej i odruchów strzemiączkowych. Jest to profilaktyczne i skryningowe badanie progu słyszenia; określa lokalizację uszkodzenia słuchu na poziomie ucha środkowego, wewnętrznego i nerwu słuchowego.
Najczęstsze wskazania do wykonania badania:
- dzieci z podejrzeniem wysiękowego zapalenia ucha środkowego (najczęściej dzieci z przerośniętym migdałkiem gardłowym),
- dorośli z podejrzeniem wysiękowego zapalenia ucha środkowego (np. w przypadku guzów nosogardła),
- u osób mających problem z wyrównywaniem ciśnienia podczas nurkowania lub lotu samolotem,
- diagnostyka różnicowa uszkodzeń słuchu,
- uszkodzenia słuchu typu przewodzeniowego,
- urazy błony bębenkowej i niewidoczne perforacje,
- niedrożność trąbek słuchowych,
- badanie wstępne do interpretacji emisji otoakustycznych – wykluczenie zaburzeń przewodzenia dźwięku,
- w przypadku nurków oferujemy również dodatkowo dwa testy drożności trąbek słuchowych wykonywanych podczas tympanometrii.
Pakiet badań słuchu dla nurków
Pakiet badań ukierunkowany jest na diagnostykę niedosłuchów, które powstały w różnym mechanizmie w trakcie lub po nurkowaniu.
W skład pakietu wchodzi:
- Audiometria tonalna
- Audiometria impedancyjna
- Testy oceny drożności trąbek słuchowych (ETF) (ang. Eustachian Tube Function Test)
Wykonanie testu ETF bazuje na zjawisku:
- zmniejszenia ciśnienia w jamie bębenkowej podczas przełknięcia śliny przy jednoczesnym zatkaniu nosa (próba Toynbee’go),
- zwiększenia ciśnienia przy wykonaniu próby Valsalvy.
W trakcie wykonywania testu ETF nurek wykonuje podobne czynności jak w tracie przedmuchiwaniu uszu w trakcie zanurzania. Badanie jest istotnym elementem diagnostyki schorzeń trąbkowych.